عوامل اقتصاد خرد

ج-1- نرخ ارز: تغيير نرخ ارز بر قيمت مواد اوليه وارداتي شرکت‌ها و يا قيمت صادراتي محصولات صادراتي آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت كه به نوبه‌ی خود بر سود شرکت‌ها تأثیرگذار است. چنانکه در ايران کارخانه‌ها بعد از سياست تثبيت ارز در سال 74 مجبور به پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مواد اوليه اي شدند كه آن‌ها را در سال‌های 71 و 72 مصرف كرده بودند و همين امر موجب خروج نقدينگي از کارخانه‌ها شد (همان منبع، 22).

ج-2- نرخ ماليات: می‌دانیم كه طبق ماده 143 قانون مالیات‌های مستقيم، شرکت‌های پذيرفته شده در بورس تهران نسبت به عملكرد خود از پرداخت ماليات معاف هستند ولي سود سهامداران مشمول ماده 131 می‌باشد كه بيان می‌دارد به غیر از معافيت 15 درصدي براي سهامداران جزء، بقيه سود سهام مشمول ماليات يا نرخ و ضرايب تصاعدي بالا می‌باشد؛ لذا ماليات تأثیر بسيار زيادي روي قیمت‌های سهام خواهد داشت زيرا می‌تواند باعث كاهش سودآوري در سرمايه گذاري در سهام شود.

ج-3- سیاست‌های انقباضي بانک‌ها: هم چنانکه در بخش اقتصاد كلان گفتيم بانك مركزي با سیاست‌های انقباضي از طريق تحديد تسهيلات اعتباري و وام به شرکت‌های صنعتي مشكلات نقدينگي چشمگيري را براي شرکت‌های عضو بورس می‌تواند به وجود آورد به همين دليل بانک‌ها نيز كه زيرمجموعه اي از بانك مركزي هستند به خاطر همين سياست، توانايي جبران كمبود نقدينگي شرکت‌ها را ندارند و يا علاقه اي به اين كار نشان نمی‌دهند؛ لذا شرکت‌های پذيرفته شده در بورس به خاطر كمبود نقدينگي مجبور به تأمین نياز مالي خود از روش‌های ديگري هم چون افزايش سرمايه و يا عدم تقسيم سود می‌شوند كه همين امر بر روي قيمت سهام تأثیرگذار خواهد بود.

ج-4- تورم: اصولاً در بازارهای بورس جهان رابطه ارزش سهام و تورم معکوس می‌باشد. تورم از چند جنبه بر قیمت‌های سهام تأثیر می‌گذارد اول اينكه چنانچه نرخ تورم بالا باشد طبيعتاً سرمايه­گذاران و سهامداران در جستجوي بازده هاي بالاتر از نرخ تورم هستند تا نه تنها قدرت خريد پول خود را از دست ندهند بلكه كسب سود هم بنمايند، حال چنانچه سهامی نتواند اين انتظار سهامداران را برآورده نمايد قيمت آن كاهش خواهد يافت. هم چنين تورم باعث خواهد شد كه بازده واقعي سهام و قدرت خريد پول كاهش يابد در نتيجه سرمایه‌گذاران با دريافت اصل و فرع سرمایه‌ی خود مقدار كالاها و خدمات بهتري می‌توانند بخرند. اگر بعد از خريد اوراق قرضه و اوراق بهادار نرخ تورم افزايش يابد نرخ بهره نیز در بازار افزايش خواهد يافت و اين افزايش نرخ بهره‌ی بازار موجب كاهش ارزش و قيمت اوراق بهاداري خواهد شد كه قبلاً منتشر شده بود (همان منبع، 22).

 

2-7-1-2 عوامل سياسي – نظامي

به تجربه ثابت شده كه يكي از ویژگی‌های بورس، تأثیر فوري مسايل سياسي روي معاملات است، به عنوان مثال احتمال به قدرت رسيدن يك جناح سياسي تندرو كه با ديدگاه هاي حاكم بر شرايط اقتصادي فعلی مخالف است و يا فوت ناگهاني يكي از مقامات بلندپايه يك كشور و يا ملي كردن تمام يا بخشي از دارایی‌های خاص، همگي می‌توانند جزو عوامل سياسي موثر قرار بگيرند. هم چنين قطع رابطه سياسي و اقتصادي با كشورها نيز می‌توانند بر قيمت سهام موثر باشند به خصوص اگر آن كشور روابط اقتصادي تنگاتنگي با كشور مورد نظر داشته باشد. مسايلي مثل جنگ و صلح روي قیمت‌های سهام تأثیر بسزايي دارند. نمونه بارز آن بحران 11 سپتامبر است که آثار آن را بر بازارهای مالی می‌توان مشاهده کرد. نمونه دیگر آن که چنانچه در كشوري جنگ باشد به علت اينكه مردم آن كشور بيشتر به دنبال حفاظت از جان و مال خود هستند معمولاً پس اندازهاي خود را به صورت نقد و طلا و يا ارزهاي معتبر نگهداري می‌کنند و دنبال سرمايه گذاري نيستند ولي برعكس در زمان صلح به دنبال سرمايه گذاری‌های مختلف و افزودن به سرمايه هاي خود می‌باشند (همان منبع، 21).

 

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

عدم اطمینان اطلاعاتی و كاهش خطر سقوط قيمت سهام