گردآوری، ذخيره و ارائه ادله دیجیتال

زمانیکه سیستم سخت افزار به عنوان ابزار ارتکاب جرم یا دلیل آن مطرح می باشد، معمولاً جمع آوری قطعات رایانه لازم و ضروری است. علاوه بر این در صورتیکه قسمتی از سخت افزار، محتوای حجم عمده ای از اطلاعات مرتبط با موضوع باشد، می توان بیان نمود که جمع آوری سخت افزار ضرورت دارد. یکی از تصمیم گیریهایی که در اغلب  موارد اتخاذ آن مشکل می باشد این است که در زمینه جمع آوری ادله دیجیتال آیا باید کامپیوتر را از کار انداخت یا اینکه آن را به حال فعالیت خود رها نمود. در اغلب برنامه ها و دوره‌های آموزشی ارائه شده به مجریان قانون  تاکیدمی شود که از کار انداختن فوری رایانه بهترین راه حل ممکن است. چرا که امکان لطمه و آسیب دیدن ادله در زمانی که رایانه روشن می باشد را از بین می برد. در حقیقت بسیاری از بازرسان اینگونه تعلیم دیده اند که تمامی کابلهای مربوط به داده‌ها  و منبع تغذیه را از پشت کامپیوتر بکشند. البته به جزء سوئیچ منبع تغذیه کامپیوتر در زمانی که سوئیچ به عمل کردن مواد منفجره مجهز شده باشد122

در صورتیکه مشخص شود بعضی از قسمتهای سخت افزار لازم است جمع آوری شود و نیاز الزام آوری بر جمع آوری هر آنچه که در جلو چشم می آید، نیست؛ عاقلانه ترین نظری که می توان داد، گرفتن کمترین قطعات و محتویات است.بر این اساس ضابطین صرفاً باید سخت افزرای را جمع آوری نمایند که می توانند به وضوح نشان دهند که ارتباط با بازرسی یا توقیف . دارد ( یعنی خود آن قطعه ابزار ارتکاب جرم یا دلیل آن باشد). بازرسان باید سخت افزرای را بازرسی نمایند که برای ورودی و خروجی های اصلی قطعات کامپیوتر که قرار است توقیف شوند لازم و ضروری باشند. به عنوان مثال، باز کردن کامپیوتر و جمع آوری درایو سخت به عنوان یک قطعه وابسته و مرتبط، عملی مخاطره آمیز می باشد. ممکن است درایو سخت و دیگر اجزای سیستم آسیب ببینند و لازم است که جهت ارزیابی کل کامپیوتر به آن متصل باشد. اگر بازرسان تصمیمی مبنی بر جمع آوری کل رایانه اتخاذ نمایند کلیه مجموعه سخت افزارهای جانبی آن نظیر پرینتر و نوار گردانها نیز باید مد نظر قرار گیرند. این امر خصوصاً در جائیکه نوع ادله دیجیتال مرتبط با آن سخت افزار جانبی می باشد و شخص انتظار دارد که آن را در رایانه ای بیابد از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال زمانیکه به دنبال تصاویر دیجیتالی می باشیم هرگونه دوربین دیجیتالی مرتبط با آن، ضبط ویدئویی، قطعات دیجیتالی، فیلم و دیسک های نرم افزاری گرافیکی و مستند سازی باید جمع آوری شوند. دلیلی که درباره توقیف ابزارهای جنبی مذکور بیان شده اینست که ممکن است مجبور باشیم اثبات نماییم متهم دلیل و مدرک را بوجود آورده و فقط آن را از اینترنت پیاده نکرده است.[1]

این موضوع گاهی اوقات در زمینه اسکنرهای ویژه ای که جهت دیجیتالی نمودن تصاویر ارائه شده مورد استفاده قرار می گیرد به روشنی مشخص می باشد هر گونه دیسکهای نرم افزاری نصب کننده و مستند ساز که در کنار کامپیوتر مطرح می باشد نیز باید مورد توجه قرار گیرد. این امر باعث می شود که راحت تر با مشکلاتی که در جریان ارزیابی و تحلیل موارد بدست آمده مواجه می شویم؛ برخورد نماییم. به عنوان مثال اگر اسنادی که توسط نرم افزار فرآیند ساز متنی خاص بوجود آمده باشند جمع آوری شده ولی دیسکهای نصب کننده آنها جمع آوری نشوند، امکان باز کردن آن اسناد بدون آن نرم افزار غیر ممکن خواهد بود.

باید نسخ پرینت و اوراق که می تواند در ارتباط با کامپیوتر باشد نیز جمع آوری شود. زیرا نسخ پرینت می تواند حاوی اطلاعاتی باشد که بر روی کامپیوتر تغییر یافته یا از روی آن حذف شده است. توضیحات و قطعات کاغذی که می تواند در برگیرنده شماره تلفن‌های مربوطه، اطلاعات مرتبط با اعتبار آدرسهای پست الکترونیکی و دیگر موارد می باشد نیز باید جمع آوری شود. کیسه زباله سیستم نیز اغلب در برگیرنده دلایل و امارات بسیار مفیدی است. یکی از دانشمندان علوم جنایی، در جایی به‌حالت طنز اظهار داشته بود که وی پس از به خواب رفتن اعضای خانواده اش به منزل بر می گردد و هرگز همسرش را جهت آگاهی از وقایعی که در طول روز به وقوع پیوسته آزار نداده و بیداد نمی کند بلکه فقط محتویات کیسه زباله را بررسی می کند.

باید توجه داشت، زمانیکه قصد داریم کامپیوتر را حرکت دهیم، دیسکهای نرمی که مورد رسیدگی قرار نگرفته باید در دیسک گردانها قرار داده تا از شکسته شدن آنها در جریان نقل و انتقال جلوگیری شود. نواری که دلایل مورد نظر در آن موجود می باشد باید پیرامون قطعات اصلی  کامپیوتر و هم در عرض دیسک های نرم افزاری قرار داده شوند. هرگونه سخت افزار و رسانه های ذخیره ای، کاملاً شکننده و حساس هستند.بنابراین، باید در مقابل گرد و خاک، آلودگی، رطوبت، تاثیرات گرما و سرمای فراتر از حد مجاز، زمینه های مغناطیسی قوی و الکتریسته ساکن محافظت شوند. در بسیاری از موارد دیده شده است که متخصص کامپیوتر با دقت فراوان اهتمام به تهیه نسخه های پشتیبان از اطلاعات مهم نموده ولی به علت اهمال در نگهداری صحیح آنها مثلاً رها کردن آنها در محیط های نامناسب و نامساعد باعث لطمه دیدن یا از بین رفتن آنها شده اند.رها نمودن دیسک ها در یک اتومبیل داغ، انبار نمناک یا نزدیک محیط های مغناطیسی قوی منجر به بروز لطمات بزرگی به داده ها خواهد شد.

2-کیسی اوگان ، پیشین, ص 70

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

استناد پذیری ادله دیجیتالی در حقوق کیفری