تاریخچه بیمارستان شهدای تجریش

این مرکز در گذشته­ای، حدود 90 سال قبل آرامگاه بوده و پس از آن به تملک شهرداری درآمده و بعنوان بلدیه (شهرداری) شناخته شد( به مدت حدوداً 20 سال). سپس به عنوان درمانگاه و مرکز واکسیناسیون که ساختمان آن در محل غذاخوری فعلی بوده فعالیت داشته است. پس از واگذاری املاک مرکز به سازمان شاهنشاهی و خدمات اجتماعی آن زمان، فعالیت رسمی بیمارستان با احداث ساختمان 3 طبقه موجود در سال 1340 آغاز گردید. به دنبال آن به ترتیب ساختمان های فعلی درمانگاه ها و پاویون پزشکان در سال 1347 و ساختمان 6 طبقه (ساختمان اصلی بخش ها) در سال 1348 با نام رضا پهلوی افتتاح شده است. در سال های 1350 و 1351 سازمان مزبور به منظور اجرای طرح گسترش بیمارستان، اقدام به خرید ساختمان های مسکونی جنب خیابان های دربند و حمید نموده است، اما به دلیل عدم ادامه طرح فوق در حال حاضر این زمین ها به صورت، پارکینگ، انبارها، بخش فیزیوتراپی و ساختمان های نقلیه و اداری و مالی استفاده می گردد. کلیه املاک و ساختمان ها نیز پس از انقلاب اسلامی جزء املاک دولتی شناخته شده و در تملک بیمارستان قرار گرفته است.

3-1-2  چارت سازمانی بیمارستان شهدای تجریش

این مرکز در حال حاضر 297 تخت داير دارد. تخصص­هاي موجود در اين بيمارستان عبارتند از : داخلی ٬ جراحی ٬ کودکان، زنان و زایمان، جراحی مغز و اعصاب٬ ارولوژی٬ نرولوژی٬ هماتولوژی ٬ سرطان ٬ غدد ٬ CCU , ICU . لازم به ذکر است که 22 تخت ICU، يك دستگاه MRI، سيستم حرارت خورشيدي، دستگاه اكسيژن‌سازي جديد طراحي‌شده است.

خدمات بیمارستان شهدای تجریش

خدمات اورژانس و فوريت هاي پزشكي:

بخش اورژانس اين مركز، يكي از مراكز بزرگ پذيرش تروما و فوريت هاي پزشكي تهران بوده و داراي اورژانس هاي جراحي عمومي و عروق، جراحي اعصاب، داخلي و فوق تخصص هاي مربوط، نورولوژي، كودكان، ارولوژي و زنان و مامايي مي باشد.

 

خدمات بستري:

در بخش بستري اين مركز خدماتي شامل جراحي مغز و اعصاب، جراحي عمومي، عروق و تروما، جراحي ارولوژي(اندريولوژی، سيستو سکپي، سنگ شكني درون اندامي و پيوند كليه)، جراحي زنان و زايمان، بيماري هاي داخلي(گوارش، نفرولوژي، غدد، ريه، روماتولوژي و قلب)، بيماري هاي پوست، نورولوژي(داخلي- اعصاب) بيماري هاي كودكان(هماتولوژي و انكولوژي اطفال، نوزادان و NICU)شيمي درماني و پرتو درماني بزرگسالان ،دياليز ، CCU و ICU ارائه مي‌گردد.

 

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

بررسی پسماندهای بیمارستانی (موردمطالعه : بیمارستان شهدای تجریش تهران)